ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ - ORGANIZER
S.P.R.C.

ΠΟΛΥΜΕΣΑ - MULTIMEDIA

FIA European Finals
Το προηγούμενο 4ήμερο (8-11 Σεπτεμβρίου) πραγματοποιήθηκαν στη Santa Pod οι τελικοί του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Drag Racing. Το Σάββατο επικρατούσαν δύσκολες καιρικές συνθήκες με αρκετή βροχή οι οποίες είχαν ως αποτέλεσμα την διακοπή του αγώνα παρά τις όποιες προσπάθειες από το προσωπικό για να διατηρήσει την πίστα στεγνή και να συνεχιστεί ο αγώνας.

Παρ’όλα αυτά, το πρόωρο ξεκίνημα την Κυριακή καθώς και οι ακόμα μια φορά εξαιρετικές προσπάθειες του προσωπικού της Santa Pod, βοήθησαν στην ολοκλήρωση των τελικών. Ιδιαίτερα σημαντικό είναι ότι, σύμφωνα με επίσημη επικύρωση, 2 νέα ευρωπαϊκά ρεκόρ πραγματοποιήθηκαν το σαββατοκύριακο παρά τις προαναφερόμενες καιρικές συνθήκες. Το πρώτο είναι για την ταχύτητα εξόδου (262,79 μ.α.ω.) στην κατηγορία Top Methanol και ανήκει στον Krister Johansson και το δεύτερο για την ταχύτητα εξόδου (227,19 μ.α.ω.) στην κατηγορία Pro Modified από τον Andy Robinson.

Στην κατηγορία Top Fuel ο Tommy Mοller επιβλήθηκε του Micke Kagered με χρόνο 7,009 δευτ. και ταχύτητα εξόδου 131,99 μ.α.ω.

Tommy Moller

Στα Top Methanol ο Rob Turner πήρε την νίκη από τον Dave Wilson ο οποίος δυστυχώς δεν μπόρεσε να τρέξει αφού οι μηχανικοί της ομάδας του δεν κατάφεραν να επιδιορθώσουν έγκαιρα τη ζημιά που υπέστη στο συμπλέκτη.

Rob Turner

O Ulf Leanders, κέρδισε στην κατηγορία Top Methanol Funny Car τον Arvid Grodem με χρόνο 7,018 δευτ. και 136,38 μ.α.ω. (ο δεύτερος ξεκίνησε με κόκκινο). Νικητής στα Pro Stock ήταν ο Magnus Hansson με χρόνο 7,012 δευτ @ 197,64 μ.α.ω. σε αντίθεση με τον αντίπαλό του Jimmy Alund (7,917 δευτ. @ 128,23 μ.α.ω.) ο οποίος ξαφνικά πέρασε την κεντρική λωρίδα και βρέθηκε στο διάδρομο του Magnus.

Magnus Hansson

Στις μοτοσυκλέτες, ο Gary Jones πήρε την πρωτιά απο τον Jamie Sneddon στην κατηγορία Top Fuel πραγματοποιώντας χρόνο 7,464 δευτ. @ 170,50 μ.α.ω. Στα Supertwins, o Hans Olav Olstad έκανε 6,955 δευτ. κι ετσι βγήκε πρώτος με τον Ronny Aasen να μένει δεύτερος με 7,601 δευτ. @ 133,51 μ.α.ω. Στην κατηγορία Pro Stock, ο Anders Abrahamsson επιβλήθηκε του Roger Petersson με χρόνο 7,394 δευτ. @ 176,61 μ.α.ω. Τέλος, στα Bilsport Pro Modified ο Andy Robinson με χρόνο 6,283 δευτ. και ταχύτητα εξόδου 226,26 μ.α.ω. πήρε την νίκη απο τον Patrick Wikstrom (8,078 @ 115,95). Επίσης ο πρωταθλητής Urs Erbacher της κατηγορίας Top Methanol Funny Car επιβεβαίωσε οτι την επόμενη χρονιά θα αγωνίζεται στη κατηγορία Top Fuel.

Έτσι λοιπόν, ύστερα απο την ολοκλήρωση του αγώνα, οι πρωταθλητές Ευρώπης για το 2005 είναι:

• FIA Top Fuel Dragster: Lex Joon.
  • FIA Top Methanol Dragster: Dave Wilson.
  • FIA Top Methanol Funny Car: Urs Erbacher.
  • FIA Pro Stock: Jimmy Alund.
  • FIM/UEM Top Fuel Bike: Ian King.
  • FIM/UEM Supertwin: Ronny Aasen.
  • FIM/UEM Pro Stock Bike: Roger Pettersson.
  • NDRS Bilsport Pro Modified: Patrick Wikstrom.

Το άρθρο αναδημοσιεύεται μετά από άδεια από το Eurodragster.com.